Studentská soutěž

O SOUTĚŽI

 V soutěžím klání CZ.KOMIKS.15, třetího ročníku studentské soutěže v tvorbě komiksů v Česku a na Slovensku, se utkalo 39 studentů a studentek z třinácti vysokých a středních škol (Brno, Zlín, Plzeň, Banská Bystrica, Hodruša-Hámre, Nitra, Košice, Spišská Nová Ves, Zvolen a Žilina). Odborná porota, která zasedla 6. ledna ve složení Tomáš Prokůpek, Lucie Lomová, Barbora Lungová, Richard Vodička a Ján Lastomirský, hodnotila jak výtvarnou, tak obsahovou stránku. Ze soutěžních prací nakonec porota vybrala tři nejlepší práce z České republiky a tři nejlepší ze Slovenska. Současně určila 29 prací pro výstavu ve Vaňkovce.

Číst více

Z HISTORIE

 Na začátku projektu CZ.KOMIKS byl dobrý nápad a přátelství mezi dvěma Rotary kluby – brněnským RC Brno City a francouzským RC Angoulême. S myšlenkou uspořádat tuto soutěž přišla v roce 2010 Věra Staňková z Rotary klubu Brno City, první podobu soutěži vtiskli společně s Richardem Vodičkou z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Poprvé se soutěž uskutečnila v roce 2011 pod názvem CZ.KOMIKS.11 a zúčastnilo se jí 35 studentů.

Číst více


JEUNES TALENTS 2016: INSPIRACE Z FRANCIE

 Poprvé v historii komiksové soutěže budeme mít možnost vidět ve Vaňkovce také tři nejlepší práce francouzských autorů, oceněné na festivalu v Angoulême v kategorii mladých talentů JEUNES TALENTS 2016. Jsou pod nimi podepsaní laureáti soutěže Cheyenne OLIVIER, Elsa ABDERHAMANI a Laurine BAILLE.

Číst více


VÍTĚZNÉ PRÁCE CZ

2.Místo

PROCHÁZKA

Ester Kuchynková

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni

Příběh dívky, kterou procházka lesem přivede na dobrodružnou cestu do tajemného světa, nenásilně odkazuje k estetice počítačových her a zaujme svým pozitivním nábojem, pohádkovou atmosférou i citlivou prací s počítačovým kolorováním.

1.Místo

SLYŠ MĚ

Kamila Pokorná

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni

Kamila Pokorná vytvořila metaforický příběh o souboji dobra a zla v každém z nás, k tématu ovšem přistoupila tak, že nabízí více interpretačních klíčů a na fantazii každého čtenáře záleží, jak příběh dotvoří. Vyznění práce podtrhuje i jemně stínovaná kresba a čisté obrazové vyprávění bez textu.

3.Místo

ECCE HOMO

Anna Kucharčíková

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni

Komiks Anny Kucharčíkové se na rozdíl od obou předchozích prací drží reálného světa, nezavírá oči před problémy uprchlíků z válčících zemí a staví na osobním zážitku. Zvláště s přihlédnutím převažující společenské náladě představuje odvážné a působivé gesto vhodně podpořené záměrně syrovější kresbou.


VÍTĚZNÉ PRÁCE SK

2.Místo

STOP KILLING ANIMALS

Broňa Markotánová

Súkromná stredná umelecká škola vo Zvolene

Autorka vyšla ze skutečné události, k níž došlo v zoologické zahradě v Kodani: před zraky návštěvníků bylo zabito žirafí mládě a pozřeno smečkou lvů. Účinek příběhu tvůrkyně zesílila záměnou rolí lidí a zvířat i užitím jemné šrafury, prokazující její výrazné grafické cítění.

1.Místo

PREČO JE BIEDA NA SVETE

Ema Lavríková

Gymnázium Spišská Nová Ves

Studentka střední školy adaptovala známý pohádkový příběh o tom, proč je bída na světě. Porota ocenila zejména způsob zpracování, kdy autorka kresbu odvážně a funkčně propojila s koláží z novinových výstřižků.

3.Místo

WHEN THE SMOKE CLEARS

Barbora Švábenská

Súkromná stredná umelecká škola vo Zvolene

V centru pozornosti příběhu je vztah člověka a zvířete. Porotu práce oslovila především díky výrazně stylizovanému výtvarnému zpracování blízkému stylu art brut.

DALŠÍ AUTOŘI

Ondřej David Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Mária Dendisová Akadémia umení v Banskej Bystrici
Natália Hatiarová Súkromná stredná umelecká škola, Žilina
Adam Kaňovský Fakulta architektury VUT v Brně
Klára Kaňuščáková Škola úžitkového výtvarníctva, Košice
Veronika Komárová Súkromná stredná umelecká škola Hodruša-Hámre
Vít Kovář Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Mikuláš Kratochvíl Střední škola umění a designu, Brno
Anna Kucharčíková Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Gabriel Nagypál Škola úžitkového výtvarníctva, Košice
Julie Opletalová Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Daria Plekhanova Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Nicole Sedláčková Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Barbora Smutná Súkromná stredná umelecká škola vo Zvolene
Tomáš Staněk Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Alfred Schmiester Súkromná stredná umelecká škola, Žilina
Iveta Stehlíková Fakulta výtvarných umění VUT v Brně
Gabriel Szirmaiová Škola úžitkového výtvarníctva, Košice
Anne-Marie Rohanova Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Jana Vobořilová Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni
Lucie Vostárková Fakulta multimediálních komunikací, UTB ve Zíně
Vladimira Vrbiňáková Súkromná stredná umelecká škola vo Zvolene

 

ROZHOVOR S VÍTĚZKAMI

Studentky Kamila Pokorná a Ema Lavríková se díky vítězství v soutěži CZ.KOMIKS podívaly na největší evropský festival komiksu do Francie. Jaké byly jejich první dojmy, zaznamenané bezprostředně při návratu na letišti v Paříži?

Číst více

FESTIVAL FRANCIE

 Angoulême je padesátitisícové město na jihozápadě Francie, které je považováno za Mekku evropského komiksu. Poznáte to na první pohled už podle toho, že označení ulic je umístěno do modrobílých komiksových bublin. Stěny domů bývají často pomalovány obrazy nebo komiksovými příběhy, stejně tak jako poštovní schránky a další místa, která obvykle slouží ke zcela jiným účelům. Ve městě najdete muzeum, představující zejména dějiny francouzského, belgického a amerického komiksu, další specializované instituce, odborné školy, studia a firmy zaměřené na audiovizuální tvorbu a v neposlední řadě i Dům autorů, který poskytuje pobytová stipendia komiksovým kreslířům z celého světa. Více než čtyři desetiletí se zde také koná tradiční festival komiksu. Na ten letošní, v pořadí 43., se prodalo na 250 tisíc vstupenek, což svědčí o velké popularitě tohoto uměleckého žánru zejména ve frankofonní části Evropy a stále rostoucím zájmu návštěvníků. A to i v situaci, kdy se výrazně zvýšila bezpečnostní opatření a návštěvníci museli před každým pavilonem vystát frontu a projít bezpečnostní kontrolou.

Číst více

© ECE Projektmanagement Praha s.r.o.